RAJD 5 KLASY

Dnia 16 września 2020 roku nasza klasa 5 wraz z wychowawczynią Pauliną Wołowicz wybrała się na rajd pieszy po okolicznych lasach. 

Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą w piękny słoneczny i bardzo ciepły poranek i wyruszyliśmy o godzinie 8:20. Rajd trwał około 3 godzin i skończył się o godzinie 11:15. 

Najpierw ruszyliśmy w kierunku starej kapliczki w Jaroszowcu. Kaplica została wybudowana w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej stał ołtarz polowy, przy którym odprawiane były msze św. dla żołnierzy. Następnie ruszyliśmy w głąb lasu, w kierunku Góry Stołowej, następnie za jej masywem znaleźliśmy się w okolicy dawnej leśniczówki „Stare Gliny”, której fundamenty można dostrzec jeszcze dziś, w drugiej połowie lat 50 XX wieku usytuowano tam kamieniołom. Zakład eksploatuje głównie dolomity, z których wyrabia się nawóz. Wyrobisko jest bardzo głębokie, a swojego czasu odkryto tu ciekawe szczątki ryb i gadów z triasu, podobno jedne z ciekawszych nie tylko w skali Polski. Niestety nie zdążono ich ochronić, a wyrobisko cały czas się rozszerza. Południową granicę terenu wydobycia stanowi bocznica z 1929 prowadząca do kluczewskiej fabryki Velvet ( byłej papierni). Idąc dalej lasem doszliśmy do leśnej kaplicy a następnie do Maniakówki. Nasz rajd zakończył się po przejściu ok 10 km. To było dla nas duże wyzwanie… ale daliśmy radę i byliśmy z siebie bardzo dumni.