100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada nasza szkoła uroczyście uczciła rocznicę 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zorganizowany został konkurs wiedzy historycznej dla uczniów klas IV-VIII w którym najlepiej poradziły sobie klasy IV, VI i VIII odpowiadając bezbłędnie na wszystkie pytania.

Po pierwszej części festiwalu cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie odbył się konkurs pieśni patriotycznej.

Uczniowie z wielkim rozmachem i solidnym przygotowaniem zaangażowali się w swoje występy. Klasa I, IV i V poradziła sobie zdaniem jury najlepiej.

Festiwal poprowadził Pan Ryszard Smaruj, w jury jako przewodnicząca zasiadła pani Magdalena Barczyk oraz członkowie: pani Ewelina Maryszewska-Polan oraz pan dyrektor. Podobnie jak w całej Polsce i u nas zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.

Po występach razem z klasą piątą przenieśliśmy się do przeszłości. W pociągu przemierzaliśmy stacje: „Niewola”, „Powstania”, I wojna światowa”, „Niepodległość”, „II wojna światowa”,” PRL”, aby w końcu dojechać do stacji „Wolność”.

Akademia dostarczyła wszystkim wzruszeń wspominając starania naszych przodków, w dążeniu do wolnego, niepodległego, nieznajdującego się pod jarzmem zaborców czy narzucanych odgórnie systemów politycznych państwa – Polski!

Klasa V wybrała się z przedstawieniem do naszych sąsiadów z Domu Seniora na Leśnej. Nasza grupa została cudownie ugoszczona.

Pensjonariusze wysłuchali przesłania włączając się we wspólne śpiewanie utworów patriotycznych. Następnie to my, korzystając ze śpiewników pensjonariuszy, zaśpiewaliśmy wspólnie kilka pieśni. Na twarzach pojawiły się łzy wzruszenia.

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,

Gdzie się spotyka z zachodem wschód…

Nasz pępek świata,

Nasz biedny raj…

Jest takie miejsce,

Taki Kraj.

 

Tekst: Marcelina Kamionka

Zdjęcia: Marek Tarnówka